2. BËTOWSKÔ GÒŃBA:

  CYKL:Rajdowe Mistrzostwa
Polski Zachodniej

  RUNDA:4

  DATA ROZPOCZĘCIA:19 listopada 2016r.

  DATA ZAKOŃCZENIA:20 listopada 2016r.

  BAZA RAJDU:Bytów

  NAWIERZCHNIA: asfalt

  KATEGORIA:KJS

  DŁUGOŚĆ RAJDU:155 km

  DŁUGOŚĆ OS:25 km
ORGANIZATOR:

ul. Kaszubska 21
75-036 Koszalin
klub@ak-koszalinski.pl

Bëtowskô Gòńba

Automobilklub Koszaliński w roku 2015 po raz pierwszy organizował rajd samochodowy na Kaszubach. Malownicze ukształtowanie terenu wokół Bytowa to przede wszystkim wspaniałe widoki, ale dla nas okazja do znalezienia wijących się wśród licznych wzgórz, wąskich, asfaltowych dróg, na których można wytyczyć odcinki specjalne. Dzięki podjęciu współpracy z Burmistrzem Bytowa powstała możliwość zorganizowania rajdu na tym terenie. Termin wyznaczyliśmy na weekend 14-15 listopada, a sam rajd włączony został do ogólnopolskiego cyklu jako 8 runda Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej. Kaszubskie krajobrazy tak nas zachwyciły, że sam rajd też nazwaliśmy po kaszubsku: 1. Bëtowskô Gòńba, a oznacza to w wolnym tłumaczeniu Bytowską Gonitwę. Impreza jest rozgrywana w formule Konkursowej Jazdy Samochodem (KJS) co oznacza, że wziąć udział może każdy posiadacz sprawnego, zarejestrowanego i ubezpieczonego samochodu osobowego. Wystarczą kaski dla kierowcy i pilota oraz apteczka by zmierzyć się z kaszubskimi oesami.

W przypadku rajdu organizowanego przez Automobilklub Koszaliński nie może zabraknąć widowiskowego prologu - i nie zabrakło go w Bytowie! W sobotę, od razu po ceremonii startu na tutejszym Rynku załogi udały się na start wieczornego prologu, który poprowadzony został po ulicach centrum miasta. Już na prologu pojawiła się pierwsza niespodzianka - najszybsza w generalce była załoga... Fiata Stilo! Jednak esencja ścigania czekała w niedzielę. Trzy niesamowicie kręte odcinki specjalne, które załogi pokonywały trzykrotnie z przerwami serwisowymi w bytowskim starostwie. I tym razem czekała na wszystkich niespodzianka - najszybsza w rajdzie okazała się załoga dośc leciwego już BMW E30. Śmiało można powiedzieć, że był to najbardziej kręty rajd sezonu, a moc auta mimo zmiennych warunków nie grała pierwszoplanowej roli.

Na drugą edycjię "Bytowskiej Gonitwy" przygotowaliśmy nie tylko lekko zmienioną trasę miejskiego prologu, lecz przede wszystkim w 75% nową trasę niedzielnych oesów! W sezonie 2016 baza rajdu ponownie gościć będzie w murach bytowskiego zamku w dniach 19-20 listopada. Liczymy, że nowe trasy spotkają się z równie entuzjastycznym przyjęciem co zeszłoroczne, a 2. Bëtowskô Gòńba będzie pięknym rajdowym świętem i zagości na dłużej na niepowtarzalnych Kaszubach.

Relacje video z rajdu 1.Bëtowskô Gòńba:

Autor: Arek Torski

   

         
              VW Słupsk Skoda Słupsk